Ser typu greckiego czy prawdziwy grecki ser? Jak wybierać oryginalne produkty?

ser grecki feta

Sery to jedne z najczęściej wybieranych produktów spożywczych. Można wykorzystać je na wiele sposobów. Kładziemy je na kanapki, robimy z nimi sałatki i pyszne przekąski. Często używa się ich jako dodatek do dań ciepłych, takich jak zapiekanki, makarony, pierożki i burgery. Rodzajów serów mamy dużo i każdy z nich może różnić się kolorem, smakiem, zapachem i twardością. Niektóre z nich mają swoją chronioną nazwę i recepturę i czasem zdarza się, że zostają one podrabiane. Tak właśnie jest z greckim serem feta. Poniższym tekście znajdziesz informacje o serach greckich oraz o tym, czym jest ser typu greckiego.

Ser feta - najpopularniejszy ser grecki

Najpopularniejszym serem greckim jest ser feta. Do jego produkcji wykorzystuje się mleko owcze lub mleko owcze z dodatkiem mleka koziego. Jest kruchy i ma ziarnistą konsystencję. Jedząc go, wyczujemy delikatnie słony smak. Feta może różnić się od siebie, w zależności od regionu Grecji, w jakim jest produkowana. Należy jednak pamiętać, że nazwa „feta” jest zarezerwowana tylko dla serów wytwarzanych w Grecji. Od 2007 roku oryginalny ser feta jest chroniony prawnie, dzięki czemu jest wolny od konserwantów i barwników.

Ser typu greckiego

Ze względu na to, że ser feta ma wielu swoich zwolenników, zaczęły powstawać sery ,,fetopodobne”. Konsumenci mogą być wprowadzani w błąd. Ser typu greckiego, który jest wytworzony z mleka krowiego, poza granicami Grecji nie jest prawdziwą fetą. Klienci i tak często wybierają go dlatego, że jest tańszy i łatwiej dostępny. Czasem nawet nie są świadomi tego, że są to dwa różne produkty. Ser typu greckiego często nazywany jest również serem sałatkowym. Przeważnie sery te maja bardziej kremową konsystencję i są bardziej słone niż prawdziwa feta.

Zastosowanie

Feta lub sery typu greckiego często są wykorzystywane w kuchni. Dodawane są do sałatek i zapiekanek. Dobrze komponują się również z szpinakiem. Może być spożywany jako przekąska, razem z pieczywem, polany oliwą z oliwek i posypany aromatycznymi ziołami. Grecki ser to produkt, który ma wiele zastosowań. Jeśli ktoś dotychczas kupował sery typu greckiego, warto aby spróbował chociaż raz kupić oryginalny ser feta. Z pewnością da się odczuć różnicę w smaku i konsystencji. Prawdziwy ser feta lepiej rozpuszcza się podczas podgrzewania niż jego podróbki.

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl