Produkt dnia
Pomidory suszone  1l
Pomidory suszone 1l

47,00 zł

szt.
Chałwa waniliowa z migdałami 500g
Chałwa waniliowa z migdałami 500g

33,00 zł

szt.
Dżem z fig bez dodatku cukru !
Dżem z fig bez dodatku cukru !

31,00 zł

szt.
Krem z migdałami 190g
Krem z migdałami 190g

31,00 zł

szt.
Oliwa extra virgin Kallisto  PDO 0,5l
Oliwa extra virgin Kallisto PDO 0,5l

59,00 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 200g
Ser Feta Vassilitsa 200g

25,80 zł

szt.
Ser Halloumi
Ser Halloumi

22,80 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 1kg
Ser Feta Vassilitsa 1kg

91,00 zł

szt.
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !

28,00 zł

szt.
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !

28,00 zł

szt.
Kapary drobne 5200 g
Kapary drobne 5200 g

148,00 zł

szt.
Tuńczyk w oleju 1705g
Tuńczyk w oleju 1705g

96,00 zł

szt.

Jakie czerwone wino jest najzdrowsze? 5 zdrowotnych właściwości wina

Czerwone wino wytrawne jest uważane za jeden z najzdrowszych napojów. Jego regularne spożywanie może zapewnić wiele korzyści. Wina wytrawne są niemalże całkowicie pozbawione cukru i mają niewiele kalorii. W kieliszku (120 ml) czerwonego wina wytrawnego znajduje się jedynie 82 kcal. Dla porównania taka sama ilość czerwonego wina słodkiego to już 140 kcal! Czerwone wino jest wytwarzane z całych gron winorośli (z pestkami i skórką), natomiast białe tylko z miąższu owoców. Z tego powodu te pierwsze zawierają aż 10 razy więcej antyoksydantów! Najważniejszym z nich jest resweratrol. Jakie czerwone wino jest najzdrowsze? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

1. Zdrowotne właściwości wina – poprawa pracy mózgu

Regularne dostarczanie organizmowi antyoksydantów, szczególnie resweratrolu, pomaga zmniejszać stany zapalne oraz wspiera zachowanie elastyczności naczyń krwionośnych. To kluczowy czynnik dla odpowiedniego dotlenienia mózgu.

Czym jest resweratrol? To organiczny związek chemiczny, będący bardzo silnym przeciwutleniaczem. Zdrowotne właściwości wina są bezpośrednio powiązane z występowaniem tego związku. Znajduje się on przede wszystkim w skórkach winogron, morwie, borówkach i właśnie w czerwonym winie.

2. Czerwone wino chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca

Przeciwutleniacze zawarte w winie chronią skórę przed zniszczeniami i zmniejszają ryzyko poparzeń. Dotyczy to przede wszystkim promieniowania UV, które może powodować nieodwracalne uszkodzenia skóry. Zdrowotne właściwości wina to także hamowanie starzenia się i powstawania zmarszczek.

3. Czerwone wino wspiera poprawę nastroju i redukcję stresu

Antyoksydanty zawarte w winie zmniejszają wydzielanie się kortyzolu, czyli hormonu stresu. Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie czerwone wino jest najzdrowsze, należy podkreślić, że znaczenie ma przede wszystkim ilość. Wypijanie 4 kieliszków tygodniowo pobudza produkcję hormonów takich jak endorfina czy serotonina. Obydwa mają bezpośredni związek z dobrym nastrojem i zadowoleniem.

4. Resweratrol pomaga zachować zdrowie układu oddechowego

Jakie czerwone wino jest najzdrowsze dla układu oddechowego? Każde! Ponieważ każde zawiera resweratrol, który poza wspomnianymi wcześniej zaletami, ma zdolność ochrony dróg oddechowych. Chroni je m.in. przed zniszczeniami spowodowanymi toksycznymi czynnikami zewnętrznymi. Ponadto ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych.

5. Jakie czerwone wino jest najzdrowsze dla serca i układu krążenia?

Ciekawym zjawiskiem związanym ze spożyciem czerwonego wina jest tzw. paradoks francuski. Pojęcie zdefiniował jeszcze w latach 90 XX wieku Serge Renaud, wykazując zdecydowanie niższą zapadalność oraz liczbę zgonów związanych z chorobą wieńcową we Francji niż w innych krajach. Pomimo iż dieta francuzów zawiera dużo serów, śmietany, masła i czerwonego mięsa (czyli tłuszczów nasyconych) nie wpływa negatywnie na ich zdrowie. Przyczyny tego zjawiska naukowcy do tej pory dopatrują się w spożyciu czerwonego wina, a konkretnie, wspomnianego już wcześniej, resweratrolu. Związek ten obniża ryzyko zachorowalności na chorobę wieńcową, miażdżycę i zawał mięśnia sercowego. Nie jest to zresztą jedynie francuski fenomen. Podobną zależność zaobserwowano we wszystkich populacjach basenu Morza Śródziemnego.

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl