Jaka jest najlepsza oliwa z oliwek na świecie?
Oliwa doskonała - czyli jaka? Podążając tropem najlepszej oliwy z oliwek na świecie trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które składają się na fantastyczny smak, aromat i właściwości. Oczywiście, istnieje wiele obiektywnych aspektów opisujących oliwę idealną, pamiętajmy jednak, że nasz własny gust pomaga nam wybrać oliwę dla siebie.
Smak, aromat i kwasowość
Ogromne znaczenie dla uzyskania wspaniałego smaku i aromatu oliwy ma miejsce pochodzenia, gleba, warunki pogodowe panujące w miejscu hodowli oliwek. Najlepsze na świecie oliwy z oliwek często mają certyfikat chronionego oznaczenia geograficznego oraz chronionej nazwy pochodzenia. Fantastyczna oliwa powstaje między innymi w regionie Kalamaty i Krety w Grecji, inne cenione miejsca pochodzenia to Włochy oraz Hiszpania, czyli kraje basenu Morza Śródziemnego. Na opakowaniu dobrej oliwy znajdzie się jej oznaczenie kwasowości – im niższa, w zakresie 0,3-0,5%, tym lepiej.
Oliwa z pierwszego tłoczenia i ekologicznej uprawy
Niską kwasowość i najwyższą jakość można uzyskać z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra vergine) na zimno. Podobnie jak z winem, najlepsza na świecie oliwa z oliwek jest tworzona z konkretnego szczepu oliwek, na przykład kalamon, i taka informacja powinna pojawić się na opakowaniu. Brak szkodliwych substancji, na przykład pestycydów, potwierdza certyfikat bio, świadczący o pochodzeniu z ekologicznych upraw.
Rytuał degustacji
Smakosze oliwy i specjaliści określają różne cechy najlepszej na świecie oliwy z oliwek poprzez degustację. Jest to wyjątkowy rytuał, który wymaga trochę wyczucia i umiejętności, ale mogą w nich brać udział także osoby poczatkujące. Oliwa jest umieszczana w małych pojemnikach szklanych. Dla wydobycia bogactwa aromatu i smaku ogrzewa się ją poprzez trzymanie w dłoniach. W tym czasie warto nakryć naczynko, aby zachować pełnię zapachu. Wąchanie jest pierwszym etapem organoleptycznego poznawania i opisywania oliwy. Znawcy identyfikują bukiet aromatyczny, wąchając często wiele razy. Smakowanie wymaga jedynie małej ilości oliwy. Nie należy jej połykać od razu tylko rozprowadzić ją po całej jamie ustnej. Następnie należy wciągnąć mocno powietrze przy zaciśniętych zębach i powoli wypuścić je przez nos. Taki zabieg pozwala na dokładniejsze wyczucie wszystkich zapachów. Dopiero w tym momencie można połknąć bądź wypluć oliwę. Wiele osób dodatkowo ocenia smak płynnego złota maczając w niej kawałki pieczywa.