Produkt dnia
Pomidory suszone  1l
Pomidory suszone 1l

47,00 zł

szt.
Chałwa waniliowa z migdałami 500g
Chałwa waniliowa z migdałami 500g

33,00 zł

szt.
Krem z migdałami 190g
Krem z migdałami 190g

31,00 zł

szt.
Krem z pistacjami
Krem z pistacjami

31,00 zł

szt.
Oliwa extra virgin Kallisto  PDO 0,5l
Oliwa extra virgin Kallisto PDO 0,5l

55,00 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 200g
Ser Feta Vassilitsa 200g

24,00 zł

szt.
Ser Halloumi
Ser Halloumi

22,80 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 1kg
Ser Feta Vassilitsa 1kg

89,00 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  170g
Jogurt grecki Total Classic 170g

12,80 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  500g
Jogurt grecki Total Classic 500g

24,90 zł

szt.
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !

25,00 zł

szt.
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !

25,00 zł

szt.

Jaka jest najlepsza oliwa z oliwek na świecie?

oliwa z oliwek

Jaka jest najlepsza oliwa z oliwek na świecie?

Oliwa doskonała - czyli jaka? Podążając tropem najlepszej oliwy z oliwek na świecie trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które składają się na fantastyczny smak, aromat i właściwości. Oczywiście, istnieje wiele obiektywnych aspektów opisujących oliwę idealną, pamiętajmy jednak, że nasz własny gust pomaga nam wybrać oliwę dla siebie.

 

Smak, aromat i kwasowość

Ogromne znaczenie dla uzyskania wspaniałego smaku i aromatu oliwy ma miejsce pochodzenia, gleba, warunki pogodowe panujące w miejscu hodowli oliwek. Najlepsze na świecie oliwy z oliwek często mają certyfikat chronionego oznaczenia geograficznego oraz chronionej nazwy pochodzenia. Fantastyczna oliwa powstaje między innymi w regionie Kalamaty i Krety w Grecji, inne cenione miejsca pochodzenia to Włochy oraz Hiszpania, czyli kraje basenu Morza Śródziemnego. Na opakowaniu dobrej oliwy znajdzie się jej oznaczenie kwasowości – im niższa, w zakresie 0,3-0,5%, tym lepiej.

 

Oliwa z pierwszego tłoczenia i ekologicznej uprawy

Niską kwasowość i najwyższą jakość można uzyskać z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra vergine) na zimno. Podobnie jak z winem, najlepsza na świecie oliwa z oliwek jest tworzona z konkretnego szczepu oliwek, na przykład kalamon, i taka informacja powinna pojawić się na opakowaniu. Brak szkodliwych substancji, na przykład pestycydów, potwierdza certyfikat bio, świadczący o pochodzeniu z ekologicznych upraw.  

 

Rytuał degustacji

Smakosze oliwy i specjaliści określają różne cechy najlepszej na świecie oliwy z oliwek poprzez degustację. Jest to wyjątkowy rytuał, który wymaga trochę wyczucia i umiejętności, ale mogą w nich brać udział także osoby poczatkujące. Oliwa jest umieszczana w małych pojemnikach szklanych. Dla wydobycia bogactwa aromatu i smaku ogrzewa się ją poprzez trzymanie w dłoniach. W tym czasie warto nakryć naczynko, aby zachować pełnię zapachu. Wąchanie jest pierwszym etapem organoleptycznego poznawania i opisywania oliwy. Znawcy identyfikują bukiet aromatyczny, wąchając często wiele razy. Smakowanie wymaga jedynie małej ilości oliwy. Nie należy jej połykać od razu tylko rozprowadzić ją po całej jamie ustnej. Następnie należy wciągnąć mocno powietrze przy zaciśniętych zębach i powoli wypuścić je przez nos. Taki zabieg pozwala na dokładniejsze wyczucie wszystkich zapachów. Dopiero w tym momencie można połknąć bądź wypluć oliwę. Wiele osób dodatkowo ocenia smak płynnego złota maczając w niej kawałki pieczywa. 

 

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl