Produkt dnia
Pomidory suszone  1l
Pomidory suszone 1l

49,00 zł

szt.
Chałwa waniliowa z migdałami 500g
Chałwa waniliowa z migdałami 500g

33,00 zł

szt.
Dżem z fig bez dodatku cukru !
Dżem z fig bez dodatku cukru !

31,00 zł

szt.
Krem z migdałami 190g
Krem z migdałami 190g

33,00 zł

szt.
Krem z pistacjami
Krem z pistacjami

33,00 zł

szt.
Oliwa extra virgin Kallisto  PDO 0,5l
Oliwa extra virgin Kallisto PDO 0,5l

64,00 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 200g
Ser Feta Vassilitsa 200g

25,80 zł

szt.
Ser Halloumi
Ser Halloumi

23,20 zł

szt.
Ser Manouri 200g
Ser Manouri 200g

24,30 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 1kg
Ser Feta Vassilitsa 1kg

94,50 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  170g
Jogurt grecki Total Classic 170g

13,20 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  500g
Jogurt grecki Total Classic 500g

25,30 zł

szt.

Ile może stać otwarte wino? Koniecznie sprawdź

Ile może stać otwarte wino? Koniecznie sprawdź

Wino jest jednym z tych produktów spożywczych, które można przechowywać najdłużej. To bardzo dobrej jakości może leżakować nawet kilka lat i tym samym jeszcze bardziej zyskać na smaku. W chwili otwarcia zostaje jednak narażone na działanie tlenu – najgorszego wroga trunku. Wówczas rozpoczyna się stopniowy proces utleniania. Zatem - ile może stać otwarte wino, aby nie straciło walorów smakowych? Czy wino się psuje?

Kiedy wino nie nadaje się już do picia?

Jeżeli wino utraci odrobinę na swojej owocowości, a jakość jego smaku nie jest już taka sama, jak tuż po otwarciu butelki, to nadal może Ci ono smakować. Jeżeli w butelce pozostała tylko niewielka jego część, to możesz je wykorzystać w innym celu - na przykład w kuchni, dodając do bigosu lub sosu do mięs. Gdy jednak wino zmieni kolor na ciemniejszy, zrobi się mętne i wyczujesz zmiany w aromacie i smaku, lepiej zrezygnuj z jego spożywania. Czerwone i różowe, gdy są zepsute, przybierają odcienie brązu, a białe zmieniają kolor na złoty lub nieprzezroczysty. Spożywanie takiego trunku nie będzie przyjemnością dla Twojego podniebienia. Przed konsumpcją lepiej spróbuj łyżeczkę lub dwie, aby upewnić się, że jest dobre i nie skwaśniało. Możesz także je powąchać. To, które pozostawiono otwarte na zbyt długo, będzie miało ostry, przypominający ocet zapach.

O tym, czy napój jest dobry, może również świadczyć korek. Wypchnięcie go najczęściej oznacza, że uległ uszkodzeniu termicznemu. Wówczas będzie pachniał i smakował gorzej.

Co wpływa na długość przechowywania wina?

Zastanawiasz się, jak długo możesz przechowywać otwartą butelkę wina? Wszystko zależy od jego rodzaju oraz warunków, w jakich stoi. O tym, przez jaki czas zachowa swoje właściwości po otwarciu, decyduje także zawartość alkoholu i cukru.

Wina lekkie

Do tej grupy zalicza się wina o zawartości alkoholu mniejszej niż 12,5 proc. Nie należy ich przechowywać dłużej niż 1-3 dni po otwarciu butelki, gdyż tracą to, co jest ich największym atutem, czyli "bąbelki". Pamiętaj, by szczelnie zatkać butelkę korkiem przed wstawieniem jej do lodówki.

Wina średniej mocy

Ten rodzaj trunku zawiera między 12,5 proc. a 13,5 proc. alkoholu. Są to np. wina różowe. W lodówce możesz je przechowywać 5-7 dni po otwarciu. Na drugi dzień smak lekko się zmieni na skutek jego oksydacji.

Wina pełne

Te z kolei zawierają ponad 13,5 proc. alkoholu. Do tej grupy zaliczają się najczęściej wina czerwone oraz białe Chardonnay. Po otwarciu można je przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu ok. 3-5 dni.

Czym zamknąć otwarte wino?

Najprostszym, choć nie do końca najlepszym pomysłem jest ponowne włożenie do szyjki butelki korka. Niestety dość często zdarza się, że w trakcie otwierania butelki korek ulega zniszczeniu i nie nadaje się do ponownego użycia. Co w takiej sytuacji pozostaje Ci zrobić? Rozwiązaniem tego problemu są stworzone specjalnie z myślą o winie korki i zatyczki wielokrotnego użytku. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w pompkę próżniową, która wypompowuje powietrze z pustej przestrzeni butelki, a specjalny gumowy korek uniemożliwia ponowne dostanie się tlenu do jej wnętrza. W ten sposób zabezpieczone wino możesz przechowywać w lodówce lub piwniczce przez kilka dni, ale nie dłużej niż tydzień.

Czego unikać przy przechowywaniu wina?

Warto pamiętać, że otwartego wina nie wolno przechowywać przy oknie. Światło, nawet sztuczne i wyższa temperatura zdecydowanie przyspieszają proces utleniania. Butelkę z trunkiem lepiej wstaw do lodówki, gdzie temperatura jest dla niego korzystniejsza. W ten sposób przechowywany napój będzie utrzymywał świeżość do 3-5 dni. Możesz też przelać zawartość do mniejszej butelki, w której powierzchnia wina stykającego się z tlenem będzie ograniczona. Pamiętaj również o tym, by przechowywać butelkę z alkoholem w pozycji pionowej. Połączenie tych wszystkich elementów sprawi, że będziesz mógł delektować się napojem najwyższej jakości.

Czy wino można trzymać długo w lodówce?

Ten rodzaj alkoholu lubi stałą temperaturę. Ciągłe otwieranie i zamykanie lodówki nie jest dla niego korzystne. Oprócz tego panuje tam niska wilgotność, czego niestety wino niestety nie lubi. Innym aspektem jest mieszanie się ogromnej ilości zapachów, które przez korek mogą przedostać się do trunku. Warto więc pamiętać przez jaki czas może być przechowywane w lodówce. Optymalna temperatura to 10–14 stopni. Ciężkie wina czerwone wytrzymują nawet 18 C, białe z kolei potrzebują temperatury w granicach 10-13 stopni. Pamiętaj, że wino zachowa swoje walory maksymalnie przez tydzień. Jeżeli pijesz alkohol okazjonalnie, a nie chcesz marnować wykwintnego trunku, wykorzystaj go do gotowania.

Przechowywanie wina bezalkoholowego

Wino bezalkoholowe to delikatny i wymagający trunek, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Na jego smak oraz aromat wpływa wiele czynników, nawet tuż po otwarciu. Tak jak w przypadku tradycyjnego, przy jego przechowywaniu należy wziąć pod uwagę temperaturę, nasłonecznienie oraz wilgotność powietrza. Ten rodzaj napoju po otwarciu nie powinien stać dłużej niż siedem dni. Trzeba mieć też na uwadze, że wiele z nich nie ma długiego okresu przydatności.

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl