Kuchnia grecka słynie przede wszystkim z oszałamiającego smaku oliwy i oliwek. Jednak to nie jedyna zielona przekąska, jaką odnajdziesz w przepisach śródziemnomorskich. Jeśli jeszcze nie wiesz czym są kapary, do czego się je dodaje oraz dlaczego warto po nie sięgnąć, przeczytaj nasz artykuł. A później skosztuj i przekonaj się,czy ten smak przypadnie Ci do gustu.
Czym są kapary, do czego warto je dodawać i skąd pochodzą?
Kapary, które możesz znaleźć na sklepowych półkach, to zamarynowane pąki kwiatów kapara, rośliny pochodzącej z krajów tropikalnych. Kwitnie ona tylko przez jeden dzień, dlatego trzeba szybko zbierać kwiaty. Wyróżnia się ponad 250 gatunków, choć w Europie do spożycia przeznacza się ich jedynie kilka. To właśnie kuchnia śródziemnomorska najczęściej sięga po kapary. Do czego można je dodawać? Najczęściej spożywa się je w postaci przekąski, stąd tak często porównywane są do większych od siebie oliwek. Tym bardziej że są do nich podobne w smaku, choć ostrzejsze i bardziej cierpkie.
Do czego dodawać kapary, by wydobyć ich wyraźny smak?
Zdecydowany smak kaparów odczuwa się zaraz po wyjęciu ich ze słoiczka. Dlatego nie powinny być one poddawane obróbce termicznej. Do czego więc można je dodawać? Sprawdzą się we wszelkiego rodzaju sałatkach, makaronach i pizzach, jednak pod warunkiem, że dołożysz je na samym końcu. Wtedy ich ostry smak i specyficzny aromat będą najbardziej odczuwalne. Połącz je z wędzonym łososiem, sałatą, jajkami, żółtym serem, pomidorami i majonezem.
Także najsłynniejsza grecka sałatka może zyskać nowy charakter, jeśli dołożysz do niej ten składnik. Kaparami wzbogacisz smak zup-kremów, tradycyjnego spaghetti i mięs. Możliwości są nieograniczone, dlatego nie bój się eksperymentować i szukać swoich kompozycji smakowych.
Kapary są wartościowym dodatkiem do potraw, który wpływa na Twoje zdrowie
Jest jeszcze jeden powód, poza wyjątkowym smakiem, dla którego warto włączyć do swojej diety kapary. Do czego byś ich nie dodał, wpłyną one pozytywnie na Twoje zdrowie, w szczególności na układ trawienny. Niwelują wzdęcia i przyspieszają metabolizm, chroniąc przy tym wątrobę. Działają moczopędnie i wykrztuśnie, a do tego wzmacniają odporność i uszczelniają naczynia krwionośne. Zawarte w nich cenne przeciwutleniacze opóźniają procesy starzenia się i stanowią ochronę przed chorobami nowotworowymi. Kapary uważa się także za afrodyzjak, który chroni mężczyzn przed impotencją. Jak widzisz, jest wiele powodów, aby spróbować kaparów, dlatego sięgnij po nie już dziś!