Produkt dnia
Pomidory suszone  1l
Pomidory suszone 1l

49,00 zł

szt.
Chałwa waniliowa z migdałami 500g
Chałwa waniliowa z migdałami 500g

33,00 zł

szt.
Dżem z fig bez dodatku cukru !
Dżem z fig bez dodatku cukru !

31,00 zł

szt.
Krem z migdałami 190g
Krem z migdałami 190g

33,00 zł

szt.
Krem z pistacjami
Krem z pistacjami

33,00 zł

szt.
Oliwa extra virgin Kallisto  PDO 0,5l
Oliwa extra virgin Kallisto PDO 0,5l

63,00 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 200g
Ser Feta Vassilitsa 200g

25,80 zł

szt.
Ser Halloumi
Ser Halloumi

23,20 zł

szt.
Ser Manouri 200g
Ser Manouri 200g

24,30 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 1kg
Ser Feta Vassilitsa 1kg

94,50 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  170g
Jogurt grecki Total Classic 170g

13,20 zł

szt.
Jogurt grecki Total Classic  500g
Jogurt grecki Total Classic 500g

25,30 zł

szt.

Czy można smażyć na oliwie z oliwek, nie szkodząc swojemu zdrowiu?

Oliwa z oliwek jest ceniona za smak i właściwości odżywcze. Kuchnia śródziemnomorska bazuje głównie na niej. Ty również jesteś jej wielkim fanem? Niektórzy twierdzą, że pod wpływem wysokiej temperatury traci swoje dobroczynne właściwości, a nawet staje się szkodliwa. Czy można smażyć na oliwie z oliwek, nie szkodząc swojemu zdrowiu? Podpowiadamy!

Dlaczego warto wykorzystać oliwę z oliwek do smażenia?

Skład oliwy z oliwek pozwala na bezpieczne wykorzystanie jej do smażenia. Zawartość wielonasyconych kwasów, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają negatywnym przemianom, wynosi zaledwie od 10 do 12%. Jednak polifenole i witamina E zawarte w oliwie zmniejszają szybkość zachodzenia szkodliwych przemian wywołanych podgrzewaniem. Zawartość antyutleniaczy chroni ją przed degradacją podczas smażenia.

Punkt dymienia dla oliwy wynosi od 180 do 210 st. C. Gdy przekroczysz tę temperaturę, oliwa zacznie się palić i nieprzyjemnie pachnieć.

Stabilność oksydacyjna pozwala określić, w jakim stopniu tłuszcz jest odporny podczas kontaktu z tlenem. Czas indukcji procesów oksydacyjnych, określony podczas testu Rancimat, dla oliwy extra virgin wynosi 6h. Natomiast na przykład dla oleju rzepakowego tylko 4,5h. Jest to ważny wskaźnik wyznaczający wyższość oliwy nad innymi tłuszczami.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj oliwy do smażenia?

Do używania na co dzień wybierz oliwę extra virgin. Będzie ona doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, a dodatkowo ma najlepszy smak. Podczas smażenia na głębokim tłuszczu zastosuj oliwę rafinowaną. Nie wybieraj jej jednak do codziennego użytku, ponieważ w procesie obróbki chemicznej straciła większość wartości odżywczych i walorów smakowych. Nigdy nie smaż dwukrotnie na tej samej porcji oliwy z oliwek.

Jak prawidłowo smażyć na oliwie z oliwek?

Wybieraj oliwę w butelkach z ciemnego szkła, najlepiej rodzaj extra virgin. Dokładnie taką znajdziesz w naszym sklepie. W domu przechowuj ją z dala od światła i tlenu, ponieważ nadmierna ekspozycja może zniszczyć cenne polifenole.

Najważniejszą rzeczą podczas smażenia na oliwie jest wcześniejsze rozgrzanie jej na patelni. Dopiero gdy osiągnie ona odpowiednio wysoką temperaturę, umieść na niej smażoną potrawę.

Aby ograniczyć straty wartości odżywczych, ogranicz czas smażenia do niezbędnego minimum. Po zakończonej obróbce zjedz oliwę razem z potrawą lub wyrzuć, nie używaj tej samej porcji więcej niż raz. Oliwa niefiltrowana nie nadaje się do smażenia, ponieważ bardzo szybko zaczyna się palić.

Informacje o szkodliwości smażenia na oliwie nie mają naukowego potwierdzenia. Jeśli będziesz stosować się do podstawowych zasad, to wybór tego rodzaju tłuszczu jest zdecydowanie najlepszą decyzją. Bez obaw możesz używać oliwy z oliwek w swojej kuchni, zastępując nią oleje roślinne.

 

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl