Tłuste w konsystencji produkty nie mają najlepszej opinii u dietetyka. Jeśli do tego są bardzo słodkie, rozum podpowiada, aby ich unikać. Tymczasem radykalne teorie, dotyczące żywienia nie zawsze muszą być takie czarno-białe. Przykładem na to może być chałwa grecka.
Słodycz z miazgi
Niemal każdy osiedlowy sklepik kusi chałwą. Oryginalnie pakowaną lub kupowaną na porcje. Ten wyjątkowy produkt można także nabyć w dużych sklepach i marketach. Chałwa jest w Polsce zaliczana do kategorii słodyczy, chętnie zapijanych kawą. W sklepie najlepiej szukać jej właśnie tam, gdzie wystawiane są łakocie. Tymczasem chałwa grecka uchodzi za przekąskę. Nie jest stawiana przy ciastkach i cukierkach, ale przy serach i oliwkach. Ta oryginalna, dostępna w sklepie Igrek24, ma tłustą, włóknistą, a jednocześnie bardzo kruchą konsystencję. Wytwarza się ją z miazgi nasion oleistych z dodatkiem karmelu lub cukru. Jego ilość można regulować, dlatego zwolennicy zarówno bardzo słodkiej, jak i wytrawniejszej chałwy znajdą coś dla siebie.
Bogactwo smaków
Chałwa grecka jest produktem wysokotłuszczowym. Słodki przysmak może mieć różne wersje. W polskich sklepach dostępna jest chałwa sezamowa, słonecznikowa oraz zrobiona z maku. W Grecji dostępne są warianty z kaszy manny, masła, miodu i bakalii. Co ciekawe, można ją przygotować także z fasoli i soczewicy. Jej konsystencja zależy od tego, z czego jest wykonana. Jako dodatki stosuje się pistacje, orzechy, ziarna słonecznika, kakao, skórkę pomarańczową, wanilię oraz czekoladę. W niektórych przypadkach można liczyć nawet na produkt, który się ciągnie. Walory przysmaku są znane na całym Wschodzie, od Iranu, Turcji i Grecji aż po Indie. Dopiero w XX wieku mogła się o tym przekonać Europa.
Wartości odżywcze
Miłośnicy orientalnych słodyczy muszą wiedzieć, że chałwa grecka jest kaloryczna. Tylko w 100 gramach mieści się aż 469 kcal. Jej niewielkie ilości nie zaszkodzą, ale osoby przewlekle chore powinny mocno miarkować degustację. Co zawiera ten popularny przysmak? Przede wszystkim kwasy tłuszczowe, w tym cenny kwas linolowy, występujący w sezamie. Jego obecność w organizmie utrzymuje w ryzach poziom cholesterolu. Spośród pierwiastków dominują wapń i magnez w ilości większej niż w mleku. W składzie znajdują się także witaminy A, E oraz z grupy B. Porcja chałwy wpływa więc pozytywnie na kondycję skóry, włosów, paznokci, układu odpornościowego, a nawet nerwowego.
Jak każdy produkt spożywczy, chałwę należy odpowiednio przechowywać. Zbyt niska temperatura powoduje, że produkt nadmiernie się kruszy. Przy wysokiej temperaturze z chałwy może zacząć kapać tłuszcz, przez co stanie się ciągnąca i lepka. Jeśli chałwa przy kruszeniu się przypomina drobną mączkę, do jej składu dodano prawdziwą mąkę jako niepotrzebny zagęstnik.