Produkt dnia
Pomidory suszone  1l
Pomidory suszone 1l

49,00 zł

szt.
Chałwa waniliowa z migdałami 500g
Chałwa waniliowa z migdałami 500g

33,00 zł

szt.
Dżem z fig bez dodatku cukru !
Dżem z fig bez dodatku cukru !

31,00 zł

szt.
Krem z migdałami 190g
Krem z migdałami 190g

33,00 zł

szt.
Krem z pistacjami
Krem z pistacjami

33,00 zł

szt.
Oliwa extra virgin Kallisto  PDO 0,5l
Oliwa extra virgin Kallisto PDO 0,5l

64,00 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 200g
Ser Feta Vassilitsa 200g

25,80 zł

szt.
Ser Halloumi
Ser Halloumi

23,20 zł

szt.
Ser Manouri 200g
Ser Manouri 200g

24,30 zł

szt.
Ser Feta Vassilitsa 1kg
Ser Feta Vassilitsa 1kg

94,50 zł

szt.
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !
Dżem z jabłek bez dodatku cukru !

28,00 zł

szt.
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !
Dżem z truskawek bez dodatku cukru !

28,00 zł

szt.

Baklawa grecka, czyli jak zrobić orientalny deser

baklava

Słodkie wypieki to przysmaki, na które chętnie się kusimy. Lista tych, które są powszechnie dostępne w Polsce, stale rośnie. Wśród nich jest także baklawa grecka. Niezwykle esencjonalna i cudownie słodka może stanowić idealny deser lub przekąskę w przypadku, gdy marzy nam się coś słodkiego.

Śródziemnomorska słodycz

Popularność baklawy jest tak wielka, że toczą się o nią regularne spory. Dotyczą głównie tego, z którego kraju pochodzi przysmak. Co prawda, każdy polski kebab zwykle oferuje również baklawę, jednak prawdziwy smak tego ciasta można poznać dopiero poza granicami Polski. Pierwszym rejonem, mocno kojarzonym z baklawą są Bałkany. Kolejne to Grecja, Turcja oraz Bliski Wschód. Jak wygląda sporny deser? Baklawa grecka to cienkie płaty ciasta, przeplatane warstwami posiekanych orzechów z dodatkiem miodu lub cukru. Ciasto polewa się słodkim syropem. Baklawa ma mnóstwo odmian. Poszczególne kraje, a nawet regiony, serwują ją w nieco inny sposób.

Spór o pochodzenie

Do baklawy przyznają się w zasadzie wszystkie państwa, które znajdowały się na terenie Cesarstwa Otomańskiego. Poza wymienionymi krajami ciasto jest uznawane za narodowe również przez Armeńczyków, Bułgarów, a nawet Żydów. Podobno oryginalny przepis pochodzi z Mezopotamii, skąd greccy żeglarze przywieźli go do swojej ojczyzny. Tak powstała baklawa grecka. Stamtąd receptura rozprzestrzeniła się na teren Cesarstwa Bizantyjskiego, które następnie przejęli Turcy Osmańscy. O składnikach, niezbędnych do stworzenia baklawy, pisał nawet Katon Starszy. Aż do XVIII wieku ciasto uchodziło za deser luksusowy, przeznaczony tylko dla bogaczy. Dopiero w XIX wieku baklawa zaczęła się pojawiać w ogólnie dostępnych cukierniach.

Domowa baklawa

Słodki wypiek wykonuje się na bazie dość skomplikowanego ciasta. Jego znacznie bardziej praktyczna wersja to marketowe ciasto filo lub listkowe. Baklawa grecka nie stanowi dużego wyzwania kulinarnego. Produkty, niezbędne do jej wykonania można znaleźć w sklepie Igrek24. Do przełożenia płatów ciasta używa się masy z mielonych migdałów, orzechów włoskich, pistacji i kilku przypraw. Smak warto podkreślić sokiem z cytryny. Za słodycz odpowiada dobrej jakości miód. Krótko przed ukończeniem pieczenia, baklawę należy polać gorącym syropem z miodu, wody i cytryny. Po wierzchu warto sypnąć posiekane pistacje. Gotowe ciasto kroi się w kwadraty lub romby.

Baklawa jest ciastem mocno kalorycznym. Spożywana z umiarem nie zaszkodzi figurze, za to dostarczy wiele orientalnych smaków.

do góry

Uwaga

Dalsze przeglądanie sklepu jest tylko dla osób dorosłych oraz nie będących pod wpływem alkoholu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl